Aktuálně

Debrujáři na výstavě ESI 2015 v Bruselu

10 Srp , 2015  

Debrujáři z gymnázia se zúčastnili mezinárodní výstavy EXPO-SCIENCES INTERNATIONAL 2015 v Bruselu (19. –  25. červenec 2015)

 

Šest debrujárů a dva vedoucí z gymnázia se poprvé zapojili do debrujárské delegace, která na mezinárodní vědecké výstavě Expo-Sciences International od 19. do 25. července 2015 v Bruselu reprezentovala svými projekty AMD ČR, svou vlast a města. Na této výstavě se ve 400 výstavních stáncích prezentovalo 1 000 mladých vědců z 60 států světa všech kontinentů. Projekty z oblasti přírodních věd a techniky zhlédlo přes 3 000 návštěvníků výstavy.

Naše dva projekty byly zařazeny do sekce Recyklace. Mladší družstvo v projektu „Moving Scenes- Automata“ každý den předvádělo jednoduché převody pomocí fyzikálních hraček. Starší družstvo v projektu „Music from the Trash“ předvádělo hudební nástroje vyrobené z odpadových materiálů. To všechno v angličtině, ve které se den ode dne všichni zdokonalovali. Největší úspěch měly kovové píšťalky vyrobené z nápojových plechovek, na které pak pískala většina návštěvníků našeho stánku.

Brodským debrujárům také připadla důležitá úloha: prezentovat ve slováckých krojích tancem a zpěvem kulturu naší země na slavnostním večeru, kde se představilo všech 60 států. Přestože naši debrujáři nejsou členy folklorních kroužků, v mezinárodní konkurenci takových států jako Indie, Rusko, Hong Kong, Thai-wan, Thajsko, Jižní Korea, Brazílie, Columbie, Peru, Chile a dalších se neztratili a sklidili zasloužený potlesk. Všichni obdrželi krásné medaile a pamětní diplomy, ale hlavně získali krásné zážitky z výstavy a Bruselu, nové kontakty a nová mezinárodní přátelství.

Další informace a fotografie lze najít na www.debrujar.cz.
Za finanční podporu velice děkujeme městu Uherský Brod, firmě V-NET s.r.o., Sdružení rodičů a přátel gymnázia a panu Ladislavu Boráňovi.

RNDr. Božena Rytířová, Ing. Igor Naď

8