Aktuálně, ERASMUS+ MEDIA4DEMOCRACY
Erasmus+ Media4Democracy se nevzdává, tentokrát se setkání uskutečnilo online 🙂
Ve dnech 25. – 27. ledna 2022 se studentky a studenti našeho gymnázia zúčastnili dalšího setkání v rámci projektu Erasmus+ Media4Democracy, poprvé online.
Třídenní meeting organizovali naši švédští partneři a hlavním tématem bylo srovnání médií: “The power of social media vs. traditional media“. Původně se mělo setkání partnerů z ČR, Německa, Švédska, Itálie a Nizozemí uskutečnit ve městě Umeå na severu Švédska, kvůli aktuálním omezením jsme však vycestovat nemohli.
Studenti se na přípravné listopadové online schůzce shodli na otázkách dotazníku, týkající se získávání informací o současných událostech, důvěryhodnosti médií, utváření názoru na aktuální dění, polarizaci médií atd. Výsledky provedeného průzkumu prezentovali, srovnávali respondenty různých věkových skupin, vliv influencerů, problémy spojené s vytvářením sociálních bublin (filter bubbles)…
Každé setkání přirozeně provází počáteční nervozita, tentokrát se však studenti museli vyrovnávat i s občasnými technickými problémy a překonat nepříjemnosti spojené s nařízenou karanténou.
Přestože celá schůzka probíhala online, každý den si účastníci našli prostor a čas i na vzájemné poznávání s kolegy z jiných zemí. Všichni věříme, že se na jaře situace opět uklidní a na Sicílii vycestujeme.
Helena Matrasová, Monika Střelcová, Kristýna Škrabálková – koordinátorky projektu
Setkání se zúčastnili studenti 3. A, 3. B a YA: Adam Kovařík, Albert Vystrčil, Alžběta Konrádová, Amálie Ševčíková, Jakub Ondrůšek, Julie Ulčíková, Kateřina Pavelková, Michal Hýbl, Richard Sedláček, Stella Štefánková, Štěpán Omelka, Tereza Vápeníková
Přečtěte si, jak setkání hodnotí sami studenti…
Tyto 3 dny pro mě byly velmi vyčerpávající, ale zároveň jsem si je mega užil. Do našeho týmu jsem se přidal později, spousta práce už byla hotová. Tím pádem jsem neměl žádná očekávání. A taky jsem se bál, jestli jsem nezapomněl mluvit s cizími lidmi anglicky. První den byl náročný, objevily se i technické problémy, ale potom jsem se docela zorientoval a šlo to dobře. Zbylé dny jsem si užíval. Jsem vděčný, že jsem se mohl seznámit s novými lidmi, jsem rád za náš tým, ve kterém jsou úžasní lidi, a doufám, že setkání na Sicílii vyjde.
Albert Vystrčil, 3. B
Jelikož se mi první den nešlo připojit, účastnila jsem se schůzek pouze ve středu a čtvrtek, ovšem i za dva dny jsem se dokázala neskutečně bavit a poznat spoustu úžasných lidí, které snad budu mít šanci potkat i naživo. Zároveň jsem se více poznala i s některými spolužáky, za což jsem taky vděčná. A až pojedu do Holandska, už vím, jak si objednám pivo a rozloučím se 😉 Věřím, že to jednou určitě využiju!
Stella Štefánková, 3. A
Během tří dnů jsme se účastnili meetingu v rámci projektu Erasmus+. Bylo to skvělé, ačkoliv internetové připojení nám občas komplikovalo komunikaci. Nečekala jsem, že si budeme s ostatními účastníky tak rozumět a už vůbec ne, že zůstaneme v kontaktu i po oficiálních schůzkách. Jsem vděčná za tuto zkušenost a hlavně za lidi, které jsem díky němu poznala.
Kateřina Pavelková 3. A
I think we made a good job with the survey because we found over 200 respondents and everything went smoothly when we were presenting it to other countries. All of the other nationalities had a very pretty presentation prepared and I really enjoyed it. Meetings were amazing and I am really happy I could talk to students from other schools. But I´m still bummed about the whole covid situation and I hope we will be able to see everyone in the Czech Republic.
Michal Hýbl, YA
Things have been difficult at the beginning because of problems during speed dating; google meet wasn’t really cooperating. But everything changed the next day. Every task was interesting experience, talking to other students was very pleasant and I’m really excited about meeting them in person. So I hope that everything will go well and believe the next project is going to be soon.
Richard Sedláček, 3. A
On the first day, all of us were kinda nervous and we didn’t exactly know what to expect. Because the whole meeting was online, some countries had problems with connection but luckily they managed to improve it. The second day went really well. We were working in groups of two countries – we were with Italy. It was interesting to hear their thoughts on tasks and we also enjoyed a small chitchat with them. During the last day, every country had to take photos of their school and present it afterwards. Overall, I think the whole project was amazing and I hope we will be able to meet everyone in person.
Julie Ulčíková, 3. B
I became involved with the Erasmus project actually quite late. When I joined the group, a lot of work had already been done and the survey that the group had conducted was in its finalizing process. At least I tried to help the group with summarizing the survey by creating the graphs, but otherwise, I had no idea what to expect of the entire project. As the series of online meeting started on Tuesday, I was very nervous and even afraid of talking in English to people who I did not know. The technical difficulties were, at least from the beginning, quite unpleasant, but as the series of meeting continued, everything started to work much better. The meetings focused on the topic of media and democracy were actually quite varied and interesting. Even my nervousness was not that bad anymore. On the top of that, I learnt about some traditions and interesting facts connected with countries involved in the project. It is sad that we could not go to Sweden personally, but it was a nice preparation for a face-to-face meeting (hopefully, in the future we will have a chance to visit a foreign country).
Štěpán Omelka, 3. B
276