Aktuálně, ERASMUS+ MEDIA4DEMOCRACY

Erasmus+ právě v Catanii

2 Čvn , 2022   Gallery

ERASMUS+ Media4Democracy na úpatí sopky Etny, v Catanii

Na přelomu května a června 2022 jsme se zúčastnili závěrečného setkání ve druhém největším sicilském městě Catania v Itálii. Opět zde pracovali a bavili se studenti z Uherského Brodu, Nizozemí, Švédska, Německa a samozřejmě hostující Itálie.

Hlavním tématem sicilského setkání byly Fake News, jak je rozpoznat a nenechat se oklamat.

Do Katánie jsme přiletěli v neděli 29. 5., kdy si studenty na letišti vyzvedly hostující rodiny. Vlastní práce začala v pondělí; všichni účastníci předvedli předem připravené prezentace o sobě a svých školách, následovala přednáška profesora Maurizia Caserta a diskuse o fake news. V mezinárodních skupinkách si pak studenti připravili seznam fake news a opět na dané téma diskutovali. V následujících dnes se studenti vzájemně díky předem připraveným interaktivním prezentacím seznamovali s fake news ve svých zemích a ve workshopech pak vytvořili plakáty zaměřené na stejné téma, jak fake news rozpoznat a vyhnout se jim.

Protože na 2. 6. připadl státní svátek, Den republiky, Festa della Repubblica Italiana, měli studenti volné odpoledne, které většina z nich strávila na pobřeží Jónského moře. Než jsme se rozloučili, měli jsme ještě jednou poznat, co znamená „zásah vyšší moci“ – nejdříve nám to předvedl covid, nyní se ozvala Etna. Nám se podařilo odletět bez problémů, ostatním ale odložili, případně úplně zrušili lety kvůli hustému kouři, který Etna chrlila.

Jsme rádi, že se nám podařilo projekt Media4Democracy dovést ke konci, a ve chvilkách, kdy měli studenti v Katánii volno, jsme připravili podklady pro nový projekt, o který chceme požádat v roce 2023.

Těšíme se!

Helena Matrasová, Monika Střelcová, Kristýna Škrabálková – koordinátorky projektu

Jak se stalo naším zvykem, opět nabízíme shrnutí Catania meeting očima několika studentů:

This week was just amazing, everyone was so nice and friendly. I could finally see my Italian friends again and also meet new people from different countries. At first I was a bit scared because I didn’t know if me and my host will get along, but right after we landed and we met each other I knew this would be an amazing experience. On Sunday we rested a little bit and then took a trip to Mount Etna. On Monday we were at school presenting ourselves and our schools. After an exhausting day at school our hosts gave us a tour in a historic city north of Catania. On Tuesday we took a trip with the whole school to a beautiful city Syracuse. On Thursday we were presenting our propaganda presentation and also we learnt something about Sicilian culture.

Sadly, on Friday our trip was over, all of us cried either during the flight or at the airport because we built such a strong bond with our Italian hosts. Erasmus+ was one of the best experiences of my life and I recommend it to everyone.

Michal Hýbl, YA

After what felt like a lifetime we finally got to meet our Italian friends again. This time our Erasmus+ project team took a trip to the beautiful Sicilian city of Catania. Having experienced the former Erasmus+ meeting, we all knew that we would get along with the other nationalities. But I don’t think anybody expected us to get along this well. From the moment we set foot on Italian land to the moment we all collectively cried at the airport, I haven’t felt bored a single second. Every day there was something to do and explore. The beautiful sight, the gorgeous architecture, the delicious food, the rich and vibrant culture of Sicily were all things to note. But what will I remember most? The people. I made so many new friends and deepened my connection with the ones I had already known. Our workshops and group activities as well as our spare time trips and garden parties, it was all so worth it and I would recommend joining Erasmus+ to anyone.

Adam Kovařík, YA

Týden v Catanii byl jeden z nejlepších zážitků vůbec, měla jsem od toho velké očekávání, ale realita byla ještě lepší. Programy jak ve škole, tak na výletech byly úžasné, navštívili jsme spoustu krásných míst a zároveň si pořádně procvičili angličtinu a někteří z nás i španělštinu. Za celou tu dobu se k nám všichni chovali neskutečně laskavě a zároveň byla se všemi velká sranda, jsem velice vděčná, že jsem se mohla tohoto projektu účastnit a doufám, že budu mít příležitost oplatit laskavost rodině, u které jsem byla ubytovaná, celkový zážitek byl skvělý, a budu na tento pobyt ještě dlouho vzpomínat.

Stella Štefánková, 3. A

Před příjezdem jsem se bála, jaké to bude. Bylo to však zcela zbytečné, rodina, u které jsem byla ubytovaná, mě přijala s otevřenou náručí a hromadou jídla. Vyzkoušela jsem spoustu tradičních sicilských jídel od arancina po granitu. Stejně srdečného uvítání jako od rodiny se mi dostalo i ze strany vrstevníků. Bylo až neuvěřitelné, jak milí a štědří byli. Nemohu opomenout samotnou Katánii, historické město, kterému na pozadí dominovala Etna přezdívaná Madre (matka). Byl to úžasný týden plný zážitků; a pokud váháte, tak bych všem doporučila se do Erasmu+ zapojit.

Kateřina Pavelková, 3. A

Summing up this week in Catania in a short way may be a bit difficult because so much has happened! I had been super excited since the day we found out the date of this meeting. I met a lot of new people, tasted some great food and enjoyed the hot weather. Our hosts cared about us really well and we were always doing something. On Sunday afternoon we took our first look at the city. The next morning, full of energy, we presented our schools and had a lecture about fake news. After school we went to a beautiful old city of Taormina and ended the day with a host family. Tanti auguri once again. Most of Tuesday we spent in Syracuse to see an ancient theatre and explore the city. Back in Catania we had dinner where I tried horse meat for the first time in my life and I must say it was really great.

The rest of the week in a nutshell – at school we did our fake news presentations, made some posters how to spot/avoid fake news, which I really enjoyed. Then in the afternoons and nights we hanged out with all the people, for example had a pool party (which was 10/10, thanks for that) or swam in the sea.

This week was for sure the best one in my life and I want to thank our teachers, also the foreign teachers and especially the Italian guys for making this great programme for us. Also a big thanks belongs to my host family, where I felt like at home and loved every minute spent with them. I’m very grateful that I had this chance to meet so many nice people and am already looking forward to seeing them soon again!

Albert Vystrčil, 3. B

 

263