Aktuálně

Habsburská Vídeň 2022

13 Pro , 2022   Gallery

Den začal brzkým výjezdem a v autobuse si hned všichni zdřímli. Když na nás vysvitlo sluníčko, pomalu jsme se vzbudili a zanedlouho jsme byli v Rakousku.
Po příjezdu do Vídně nás autobus vysadil u první památky, zámku Schönbrunn. Ten býval letním sídlem Habsburků. Pan Kočí, náš průvodce, nás provedl po okolí zámku a jeho krásných zahrad a u toho nám vyprávěl, co se tam za Habsburků dělo.

V zahradách jsme viděli hned dvě menší památky patřící k zámku, Neptunovu fontánu a kolonádu Gloriette. Zámek i zahrady byly opravdu krásné. Po důkladné prohlídce jsme měli rozchod u prvních vánočních trhů. Stánků zde bylo mnoho a bylo z čeho vybírat. Rozmanitost byla až neuvěřitelná. Poté jsme se sešli, nastoupili do autobusu a jeli více do centra. Po vystoupení nás pan Kočí zavedl k památníku Marie Terezie a ihned poté jsme se vydali směrem k Hofburgu, hlavnímu sídlu Habsburků.

Ještě předtím jsme se zastavili na Heldenplatz, který se nachází v areálu hradu. Pan Kočí nám opět obohatil znalosti dějepisu a mohlo se jít dál. Na menším náměstí jsme si prohlédli tzv. Vindobonu, což bylo starověké římské město nacházející se na území Vídně. Dále jsme prošli přes jednu z nejdražších ulic ve Vídni připomínající pražskou Pařížskou až k Dómu sv. Štěpána. Obloha se akorát vyjasnila a nám se naskytl krásný pohled, jehož fotku máte dole pod článkem.

Zde jsme měli delší rozchod po trzích a po obchodech. Jako další místo jsme navštívili Volksgarten, což je zahrada hned u památníku Alžběty Bavorské, mnohým z vás nejspíš známé pod přezdívkou Sissi. Pan Kočí nám povyprávěl hodně o jejím životě a myslím, že to stálo za poslech. Dozvěděli jsme se spoustu věcí, co vám asi ve škole ani neřeknou. Pak jsme se podívali k Wiener Rathaus, což je radnice, pod kterou byly obrovské vánoční trhy i s kolotočem. Tady jsme strávili hodně času a byl to opravdu zážitek, zvláště poté, co se setmělo, a rozsvítila se všechna světýlka. Nakonec jsme prošli kolem budovy rakouského parlamentu a mohlo se jet domů.

Tento výlet byl celkově velmi dobře zorganizovaný a zábavný a určitě příští rok doporučuji přihlásit se.

Viktorie Šišperová, Šárka Slačálková, YA

https://gjakub.rajce.idnes.cz/Habsburska_vanocni_Viden_2022/