Aktuálně

KA Německo 2017

17 Říj , 2017   Gallery

Ve dnech 1. – 7. 10. 2017 se zúčastnila třída KA spolu s Mgr. Monikou Koubovou a Mgr. Evou Kubišovou zážitkového sportovně-výměnného týdenního pobytu v městě Netzschkau, které se nachází ve spolkové zemi Sasko. Zde jsme pobývali spolu s německými žáky z okolí, kteří měli zrovna podzimní prázdniny a absolvovali s námi celý program.

V neděli ráno 1. 10. jsme vyrazili z Uherského Brodu na cestu vlakem do Netzschkau. Přestože jsme čtyřikrát přesedali, jeli pěti různými vlaky přes téměř celou Českou republiku, cesta docela rychle uběhla. Na místo našeho pobytu jsme dorazili kolem šesté hodiny večer.

V pondělí 2. 10. jsme odjeli autobusem na výlet do obce Morgenröthe-Rautenkranz, kde se narodil první německý kosmonaut Sigmund Jähn. Zde jsme navštívili Muzeum kosmonautiky, ve kterém jsme mohli vidět např. modely raket a raketoplánů v měřítku 1:25, více než 1000 exponátů z historie letů do vesmíru i aktuálních misí. Prošli jsme se modelem vesmírné stanice Mir ve skutečné velikosti, který sloužil k výcviku budoucích kosmonautů. Také jsme se dívali na film o stavu beztíže. V Mühlleithenu jsme se svezli na bobové dráze. V tento den jsme ještě jeli do Klingenthalu na letní Grand Prix, kde jsme byli přítomni oficiálního tréninku ve skoku na lyžích. Sledovali jsme i výkony českých reprezentantů.

V úterý 3. 10. dopoledne se pořádala netradiční olympiáda „nesmyslů“. Skládala se z různých disciplín. Odpoledne jsme se vydali na procházku k největšímu cihlovému mostu světa – Göltzschtalbrücke. Dozvěděli jsme se, že tento překrásný viadukt z 19. století, dodnes využívaný, je 78 m vysoký, 574 m dlouhý a na jeho stavbu bylo potřeba 26 miliónů cihel.

Ve středu 4. 10. jsme hledali poklady na nádherném zámku v Netzschkau, který je jeden z nejstarších v Sasku. Odpoledne jsme putovali na horu Kuhberg (511 m), kde se nachází 21 m vysoká vyhlídková věž (Bismarckturm) a také velká venkovní modelová železnice s 30 vlaky v měřítku 1:22,5. Večer si všichni zatančili na diskotéce, kterou pro nás připravil DJ Uwe.

Ve čtvrtek 5. 10. jsme jeli autobusem do stotisícového města Zwickau, kde jsme obdivovali luteránský chrám Panny Marie. Poté si přišli na své milovníci nákupů v nákupním centru Arcaden. Odpoledne jsme ještě měli ve Zwickau objednánu horolezeckou stěnu v bývalé továrně na knoflíky. Po obutí lezeckých bot a připevnění sedacího úvazku měli studenti možnost lézt do výšky 5,50 m, 16 m a odvážní až do 22 m. Z města Zwickau jsme pokračovali do aquaparku Webalu ve Werdau, kde jsme se příjemně osvěžili nejenom v krytém, ale i ve venkovním bazénu (voda 34 °C, vzduch 7 °C).

V pátek 6. 10. jsme stříleli z laserových pušek. Také si někteří zkusili, jak se dříve vyráběly svíčky hodinovým namáčením knotu do vosku. Odpoledne jsme tvořili gelové svíčky, které nám zůstaly jako vzpomínka na tento zájezd.

V sobotu 7. 10. nás čekala dlouhá cesta vlaky zpátky domů.
Náš program byl opravdu bohatý, a tak všichni odjížděli unavení, ale plni dojmů. Studenti navazovali přátelství v němčině i angličtině, strávili společné chvíle se třídou, a především získali nové a zajímavé zkušenosti i zážitky.

Text a foto: Mgr. Monika Koubová

43