Aktuálně, Olympiády a soutěže

První místo v okresním kole Olympiády v anglickém jazyce i na nižším gymnáziu

1 Dub , 2021  

První místo získala Amálie Jarošová z tercie A.

Dne 24. 3. 2021 se on-line formou uskutečnilo okresní kolo Olympiády v anglickém jazyce pro nižší ročníky osmiletého gymnázia. Akci každoročně pořádá ZŠ UNESCO v Uherském Hradišti. I v letošních ztížených podmínkách se podařilo soutěž uskutečnit.

Naši školu v soutěži reprezentovaly Amálie Jarošová z tercie a Marika Pavlíková z kvarty. Úroveň všech účastníků byla velmi vysoká a mimořádně vyrovnaná. Soutěžící zkoušel převážně rodilý mluvčí Philip Mabbett. Marika obsadila výborné čtvrté místo a Amálka jako vítězka postupuje do krajského kola!!! CONGRATULATIONS!

Budeme se těšit na další skvělý výsledek 21. 4. J We’ll keep our fingers crossed for you!

Monika Střelcová

Amálčiny postřehy:

On the day of 24th March I participated in the district round of the English language competition. Everything was going to be on-line, so I hoped everything would go smoothly. We all met on Google Meet at 8 a.m., checked our cameras and microphones and took the Reading test.

At 9:05 I joined another meeting on Zoom. I was there with another contestant Tereza and two teachers who were going to rate us. One of them was a native speaker. He showed each of us a picture and we described it in detail. After that we spoke about our education and about funny places to go to. The other girl was very good so I was quite intimidated, but she was really nice so we got along well.

I was really nervous and didn’t think I would end up in the first place. But I did and it made me really happy!

Amálie Jarošová, TA

41