Aktuálně

Rumunsko 2018

17 Kvě , 2018   Gallery

V pátek 4. 5. 2018 jsme se ve večerních hodinách vydali společně s žáky a dospělými z Valašského Meziříčí a Bystřice nad Pernštejnem autobusem do rumunského Banátu. Banát je oblast, kam v roce 1823 přicestovali první čeští osídlenci a dodnes zde žijí.

V sobotu ráno jsme byli na místě a hned dopoledne jsme měli možnost projet se nejstarší železnicí jihovýchodní Evropy. Autobus nás pak dovezl do vesnice Svatá Helena, kde na nás čekali čeští krajané, u kterých jsme se ubytovali. Večer jsme se podívali do místní školy, vyšli na vyhlídku Bílé skály a užili si zde západ slunce a pohled na Dunaj.

Druhý den jsme se pěšky vydali do další české vesnice – Gerniku. Odpoledne jsme se opět ubytovali. Kdo chtěl, prošel si vesnici. Večer jsme strávili zpěvem a tancem v místní hospůdce, kde jsme si vyzkoušeli i tradiční rumunský tanec. V pondělí nám pan Mašek ukázal, jak se ve vodních mlýnech mele mouka. Po ukázce jsme pokračovali pěšky do poslední vesnice našeho putování – Rovenska. Ubytovali jsme se, prošli vesnici, večer jsme strávili na rovenském náměstí. Poslední den jsme se opět vydali pěšky po cestě, kterou Banátčané chodí na trh, do rumunské vesnice Sikovice, kde na nás čekal autobus. Cestou jsme se ještě projeli po Dunaji, podívali se do jeskyně Veteránů, na skalní bustu dáckého krále Decebala, zastavili se na zastávce Orient Expressu a prošli si večerní město Temešvár.

Po celou dobu našeho pobytu jsme se stravovali u našich hostitelů. Zájezd jsme si opravdu užili, viděli jsme krásy tamější přírody, zažili jsme pohostinnost místních, poznali jsme jak těžký, ale přesto nádherný život v Banátu naši krajané prožívají. Děkujeme paní profesorce Pustinové za doprovod a dohled, ale zároveň nás mrzí, že s námi nejela i paní profesorka Ježková, která měla na celém zájezdu největší podíl a díky které jsme se sem mohli podívat.

Kristina Kachníková 2. B, foto: Mgr. Jana Pustinová a studenti

 

 

56