Aktuálně, ERASMUS+ MEDIA4DEMOCRACY

Simulace Evropského parlamentu

22 Říj , 2021  

14. a 15. 10. proběhl v Brně další ročník Simulace Evropského parlamentu, kterého se naše škola pravidelně účastní. Akce se koná pod záštitou organizace Mladých demokratů v prostorách Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Letos jsme vyslali 6 studentů – Marka Matrase ze 4. A, Petra Šimona Janíčka a Michala Hýbla ze septimy A, Elišku Kadlčíkovou, Adama Daňka a Jaromíra Prouzu z 1. B.

První den byla na programu přednáška o fungování EU. Poté se studenti rozdělili do jednotlivých frakcí a výborů. Ve výboru AFET (Výbor pro zahraniční věci) se jednalo o porušování lidských práv v Bělorusku, výbor ITRE (Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku) řešil problematiku kybernetické bezpečnosti a ve výboru TRAN (Výbor pro dopravu a cestovní ruch) se projednávalo usnesení k elektromobilitě.

Druhý den se návrhy projednávaly na plénu, kde měla každá frakce předem určené řečníky  a poté následovalo závěrečné hlasování. Simulace se účastnilo 80 studentů z České republiky a je nutno říci, že se studenti GJAK nenechali zahanbit a naši školu výborně reprezentovali!

Po ukončení pléna vyhlásil předseda Mladých demokratů Jiří Klindera nejúspěšnější řečníky, mezi které se dostal i náš student Petr Šimon Janíček ze septimy A. Za odměnu má možnost navštívit některé ze sídel evropských institucí ve Štrasburku nebo Bruselu.

Text a foto: Mgr. Eva Kubišová

 

 

51