Aktuálně, ERASMUS+ MEDIA4DEMOCRACY

Simulace Evropského parlamentu 2022

17 Říj , 2022   Gallery

Ve dnech 13. a 14. října se v Brně konala Simulace Evropského parlamentu, na kterém nás letos reprezentovalo deset studentů z uherskobrodského gymnázia – Tomáš Borák, Reno Josiek, Jaromír Prouza, Adam Daněk (2.B), Lubomír Habarta, Jan Krchňáček, Jan Rožek, Petr Kroča (XA), Jakub Flekač a Michal Běťák (YA).

Akce se konala v prostorách Krajského úřadu Jihomoravského kraje pod záštitou hejtmana Jan Grolicha, který nás přišel v průběhu pozdravit.

Program akce zůstává stejný – předem se rozdělíte do politických skupin a zvolíte si výbor, který chcete projednávat. I letos jste měli na výběr ze tří výborů:

AFET (zahraniční věci) – studenti zde řešili situaci mezi Ruskem a Ukrajinou

ITRE (průmysl a energetika) – hlavním tématem byla jaderná energetika a fotovoltaika

ENVI (životní prostředí a veřejné zdraví) – v tomto výboru se projednávala problematika biologické diverzity

První den jsme si poslechli přednášku o fungování EU, při které se nás organizátor ptal na otázky a měli jsme tak možnost ukázat své znalosti a projevit aktivitu, která se počítala do celkového hodnocení. Následovala politická jednání (volba předsedy) a poté přibližně dvouhodinová výborová zasedaní. Program dne byl zakončen večeří v restauraci, po které jsme se odebrali do hotelu.

V pátek probíhalo taktéž výborové zasedání, načež navazovalo plénum, kde předseda výborů shrnul celkovou činnost. Studenti se rovněž mohli vyjádřit k bodům zasedání.

Simulace se účastnilo téměř osmdesát žáků z České republiky a studenti GJAK školu výborně reprezentovali.

Po ukončení pléna a výsledném hlasování vyhlásili organizátoři jména vítězů. Z naší školy byl oceněn Tomáš Borák, Jaromír Prouza a já. Odnesli jsme si výhru v podobě knihy a zájezdu do Bruselu nebo Štrasburku.

Děkujeme panu Mgr. Jiřímu Klinderovi, předsedovi Mladých demokratů, za vzornou organizaci celé akce.

 

Text: Michal Běťák, YA

Foto: Mladí demokraté

foto: https://gjakub.rajce.idnes.cz/Simulace_Evropskeho_parlamentu_2022/

 

302