Aktuálně, ERASMUS+ MEDIA4DEMOCRACY

Simulace Evropského parlamentu v Brně

5 Lis , 2019   Gallery

V Brně se  31. 10. a 1. 11. konal druhý ročník simulace Evropského parlamentu, pořádané Mladými demokraty.

Po loňské účasti, kdy se stal Jiří Daniel Trávníček jedním z vítězů, byli naši studenti připraveni znovu ukázat, že se v politice orientují, jsou schopni argumentovat a vyjednávat i s lidmi, které vůbec neznají.  Minulý rok jsme vyslali na simulaci tři studenty, a letos už dokonce osm – Jiřího Daniela Trávníčka, Jana Kapsu z 3. A, Štěpána Nováka, Jakuba Pindeše, Petra Vystrčila z oktávy A, Petra Hýbla z 4. A a Tanitu Býmovou, Petra Šimona Janíčka z kvinty A.

Studenti byli rozděleni do frakcí napříč politickým spektrem a také do výborů, kde se jednalo o zajímavých aktuálních otázkách, například zahraniční výbor řešil protiruské sankce a tureckou invazi do Sýrie, výbor pro životní prostředí směrnici o různých ekologických opatřeních a výbor pro právní záležitosti autorské právo na digitálním trhu.

První den byla na programu přednáška o fungování EU a následná diskuze s europoslancem Tomášem Zdechovským, poté už následovalo rozdělení do výborů. Jednání bylo velmi produktivní a někdy jsme byli svědky plamenných projevů.

Druhý den se finalizovaly návrhy, které se následně projednávaly na plénu, kde měla každá frakce předem určené řečníky s omezeným časem – stejně tak jako v reálném EP. Po debatě se pokračovalo hlasováním. Po ukončení pléna vyhlásil předseda Mladých demokratů Jiří Klindera nejúspěšnější účastníky, mezi které se dostali i naši dva studenti – Štěpán Novák a Petr Vystrčil. Nicméně je třeba říci, že všichni zástupci z našeho gymnázia byli vidět a neudělali žádnou ostudu! Na viděnou za rok, Brno!

Na závěr je třeba dodat, že účastníci dostali za odměnu možnost vydat se do sídel evropských institucí, tedy do Štrasburku a Bruselu. A to je přeci skvělá motivace pro účast v příštím roce!

text: Jiří Daniel Trávníček
foto: Petr Vystrčil, Mladí demokraté

 

30